2016-2017 SCHEDULE

‚ÄčPLATTE-GEDDES BLACK PANTHERS
2016-2017 BOYS BASKETBALL SCHEDULE

 
Dec.     10                                AC-DC                                               New Holland
            15                                Burke/South Central                          Burke
            29                     Wolsey-Wessington    Big Bo Classic            Wolsey
 
Jan.       3                                Mt.Vernon/Plankinton                        H                    
              5                                Corsica/Stickney                               T
            13                                Tripp/Delmont/Armour                       H
            14                                Pentagon Classic                              Sioux Falls
            20                                Lennox                                              H
            21                                Hanson Classic                                 Mitchell
            24                                Parkston                                            H
            27                                Colome                                              H
            31                                Chamberlain                                        T

Feb.       2                                Kimball/White Lake                           Kimball
              4                                Miller                                                   H
              7                                Todd County                                       T
            10                                Bon Homme                                        T
            13                                Scotland                                              T                     
            14                                Winner                                                 T
            17                                Wagner                                                H
            23                                Gregory                                               T
            27                                District Tourney                                  seed 5 at seed 4
            28                                District Tourney                                  at seeds 1 and 2
 
March   3                                District Championship                        Mitchell
             7                                Region Tourney                                  Mitchell                                  
          16-18                           State B Tourney                                  Aberdeen

****************************************************************************************************************

2017 JR HIGH BOYS’ BASKETBALL SCHEDULE

 
Jan.      5                     Corsica/Stickney                                 T                                  4:15
 
             7                     8th Tourney                                          Dakota Christian
                                    7th Grade                                             Hanson Tourney in Alexandria
 
            12                    Chamberlain                                        H                                 6:00
 
            16                    Gregory                                               T                                  4:30
 
            23                    Tripp/Delmont/Armour                       T                                  6:00
 
            30                    Mt. Vernon/Plankinton                       H                                 6:00
 
 
Feb.     2                     Burke/South Central                           H                                 4:00
 
             4                     Chamberlain Tourney                         T  ???
 
             7                     Parkston... revised date/time               H                                 4:00
 
            11                    Armour Tourney                                 Armour
 
            14                    Winner                                                  T                                  4:00
 
            17                    Wagner (7th only)                                H                                 5:15