SCHEDULE

PLATTE-GEDDES BLACK PANTHERS

2017 VOLLEYBALL SCHEDULE

 

 

Aug.    22                    Hanson County Tournament               T

           24                    Hanson County Tournament               T

            29                    Corsica/Stickney                                 Corsica

Sept.      5                    Wagner                                                H        

              7                    Bon Homme                                        T                     

            11                    ACDC                                                 H        

            12                    Colome                                                T                     

            16                    Bon Homme Tourney                         Tyndall

            19                    Burke/South Central                           T

            26                    Mount Vernon/Plankinton                  T                     

            28                    Lyman                                                 H                    

 

 Oct.     3                    Parkston                                              T                     

              5                    Gregory                                               T                     

            10                    Miller                                                   H        

            12                    Chamberlain                                        T                     

            16                    Tripp/Delmont/Armour                       H        

            17                    Kimball/White Lake                           H                    

21                    SESD Tourney                                Tyndall

23                    Winner                                             H                    

24                    Ethan                                                   T                     

31                    Region First Round                           

Nov.      2                    Region Second Round                       

              7                    Sweet 16                                             TBA

            16-18               State Tourney                                      Rapid City

 

 

***************************************************************************

 

2017 Jr High Volleyball

Schedule

 

                   Games that correspond with varsity contests with the same teams *

 

Sept.   5       *        Wagner                                    H                4:00           

          7                 Gregory                                    H                4:30

          9                 Chamberlain Tourney                T                 9:00 am

        11      *        ACDC                                     H                4:00

        12      *        Colome                                    T                 4:00

         16                Colome Tourney                         T        9:30  8th grade only

         19       *        Burke/South Central                 T                  4:30

         26       *        Mount Vernon/Plankinton        T                 4:00

         28                Gregory                                   H                4:30

Oct.     3      *        Parkston                                  H                4:15

         12      *        Chamberlain                            T                 5:00

         17       *        Kimball/White Lake                 H                4:30   8th gr. only